Behovet for økt ramme er i hovedsak knyttet til Bassengbygget som skal inneholde verdens mest avanserte havlaboratorier.
– Vi er takknemlige for at det finnes bred politisk støtte for at Norsk havteknologisenter skal realiseres, sier administrerende direktør i SINTEF Ocean, Vegar Johansen. Ingen har bygget noe lignende før, og det gjør det til et krevende byggeprosjekt, påpeker Johansen.
Her bygges laboratoriet der selv jordas krumning må med i beregningene.
Statsbygg utarbeidet tidligere i år en usikkerhetsanalyse og kostnadsprognose som viser at kostnadene vil øke noe sammenlignet med tilsvarende analyse gjort i februar 2025.
Rektor ved NTNU Tor Grande er også veldig glad for forslaget om å øke rammen og understreker i intervju med Adressa at prosjektstyringa har vært god, og at prisstigningen ikke skyldes luksus eller overskridelser.
– At den økonomiske rammen økes vil sikre fortsatt god fremdrift i byggingen, sier Vegar Johansen.
Viktigere enn noensinne
Norsk havteknologisenter blir et av verdens mest avanserte anlegg for forskning og utdanning innenfor marin teknikk, og er en langsiktig investering for havnasjonen Norge.
– I en verdenssituasjon med økte globale spenninger og energiknapphet er behovet for senteret større enn noen gang, sier Johansen og legger til at Norge er langt framme på havteknologi, og dette er en posisjon vi må ta vare på og videreutvikle.
Senteret vil levere utdanning, forskning og teknologiutvkling innen blant annet grønn skipsfart, miljøovervåking, havbruk og havvind.
Den geopolitiske situasjonen gjør forskningen og testkapasiteten som senteret tilbyr enda mer aktuell. Blant annet vil laboratoriene både på land og til vanns kunne brukes for å utvikle ny og forbedret sensor- og droneteknologi for å sikre og overvåke internettkabler, strømkabler, gassrørledninger, olje-/gassinstallasjoner og havbruk.
I tillegg vil det de neste årene bli kjøpt inn mye forsvarsmateriell som en del av Forsvarsløftet på over 1600 milliarder. For maritimt utstyr er det behov for å sikre best mulig sjødyktighet, og forbedret teknologi for fremdrift, kommunikasjon, våpensystemer og sensorer.
Det er et poeng at norske bedrifter får ta del i verdiskapningen som ligger i Forsvarsløftet, og her vil Havteknologisenteret være en viktig brikke.
– Vi opplever stor interesse for Norsk havteknologisenter både fra næringslivet og andre interessenter som Forsvaret. Senteret er både en investering i økt konkurransekraft og i å trygge landet, sier Johansen.