
Erfaren leder overtar som forskningssjef for mobilitet i SINTEF
Terje Reitaas er ansatt som ny forskningssjef i avdeling Mobilitet i SINTEF Community. Han kommer fra stillingen som forskningsleder i samme avdeling.
Terje Reitaas er ansatt som ny forskningssjef i avdeling Mobilitet i SINTEF Community. Han kommer fra stillingen som forskningsleder i samme avdeling.
SINTEF Community setter klimatilpasning, energieffektivisering, kritisk infrastruktur på Svalbard, bistandssamarbeid og godstransport på agendaen.
SINTEF har ledet et prosjekt for bærekraftig maritim transport i Nord-Afrika. Resultatet er en transportbåt drevet av batterier fra solceller.
De oppgavene vi som førere av kjøretøyer utfører i dag, vil flyttes til maskiner når teknologien gjør det mulig og brukerne etterspør slike løsninger. Det er ingen enkel sak – men vi i Norge er langt framme i skoa.
De norske forskerne jobber blant annet med tidsplanlegging, forvaltning av infrastruktur og logistikk for jernbanefrakt.
Et samarbeid mellom lastebil- og drivstoffprodusenter og forskningsinstitutter bringer nå klimaomstillingen til Europas tungtransport. Med støtte fra EU skal de første av hele 150 hydrogendrevne lastebiler innta europeiske veier allerede i 2024.
Skal vi bygge for framtida, kan vi ikke basere oss på gårsdagens bilpark.
Kan vi stole på at de smarteste og mest helhetlige løsningene blir valgt?
Skal fremtidens automatiserte og digitaliserte samfunn bli en realitet i Norge, er vi avhengig av mer nøyaktige posisjoneringstjenester – i sanntid.
Et nytt Pilot-E-prosjekt får 20 millioner for å finne løsninger som kan avlaste og gi fleksibilitet i de mest intense timene i kraftsystemet. Det kan gi rom for at flere bedrifter kan spare penger og energi.
Hvordan få til god drift av en energistasjon som kombinerer hurtiglading og hydrogenfylling? Forskningsprosjektet COFLEX tar sikte på å etablere et styringssystem som muliggjør god utnyttelse av effekt for dette.
Å forstå mer om hvorfor og hvordan såkalt subarktisk is dannes, er viktig for å sikre bygder mot å bli avskåret fra samfunnet.
Et nytt SINTEF-forum skal se på framtidas byutvikling. Myndigheter, eiendomsutviklere og konsulenter inviteres til å dele kunnskap.
SINTEF deltar på COP27 for å dele åpen forskning og kompetanse, blant annet om automatisert tungtransport.
Det er behov for å kunne kjøre tyngre malmtog på Ofotbanen. Derfor har SINTEF undersøkt om eksisterende jernbaneinfrastruktur har tilstrekkelig kapasitet for de økte lastene.
Flygeledere fra Norge og Italia testet denne uka norskutviklet programvare, som kan hjelpe dem å utnytte luftrommet bedre og redusere flyforsinkelser. – Banebrytende forskning, var en av reaksjonene.
Gjennom å etablere et nettverk i Bærum ønsker sentrale aktører å finne ut hvordan man kan skape større fleksibilitet for bedrifter og arbeidstakere, bedre balanse mellom arbeid og fritid, og ikke minst lavere transportbehov og reduserte klimautslipp.
Et nytt verktøy skal gjøre det enklere å bruke riktig mengde kjemikalier for å hindre is og snø på rullebanen.