
Skal gjøre ultralyd tilgjengelig for «alle»
I dag brukes ultralyd i all hovedsak av spesialister, fordi det kreves lang erfaring for å kunne tolke bildene. Det ønsker norske forskere å gjøre noe med.
I dag brukes ultralyd i all hovedsak av spesialister, fordi det kreves lang erfaring for å kunne tolke bildene. Det ønsker norske forskere å gjøre noe med.
Renseanleggene sørger for at avløpsvann ikke forurenser fjordene våre. Nå skal kunstig intelligens (KI) sikre en enda mer effektiv prosess – til en lavere pris.
Overdøvd av bråket om smitteappen, åpner ny teknologi for at folks egne data kan styrke legevitenskapen – uten at personvernet trues.
Norwegian Research Center for AI Innovation (nå NorwAI tidl. CRAI) åpner for et utstrakt samarbeid mellom næringsliv og akademia – et nødvendig premiss for utviklingen av gode løsninger.
Skader etter overvann er et stort økonomisk problem for samfunnet. Hyppigere og mer intens nedbør, fortetting i byene, mindre grøntarealer og et stort etterslep på vedlikehold, utfordrer vann- og avløpsnettene våre. Men problemet kan løses med nok...
For fjerde året på rad kårer Abelia og ODA-Nettverk Norges 50 fremste tech-kvinner. Formålet med kåringen er å løfte frem talenter og gode rollemodeller, og bidra til at flere kvinner blir inspirert til å velge teknologi og ledelse som karrierevei.
Den populære tech-podcasten Lørn.Tech har hatt flere av våre forskere innom for å prate om sitt arbeid som omhandler alt fra roboter med øyne til en grønnere oljeindustri.
Kunstig intelligens kan øke verdiskapingen i flere deler av norsk næringsliv uten at personvern raseres eller at datamaskiner blir sjefen.
Norske anleggsmaskiner går på tomgang i nær halvparten av arbeidstiden. I tillegg står de for en femtedel av klimagassutslippene fra bygg- og anleggsnæringen.
Selvstyrte skip, datamaskiner som stiller diagnoser og automatiserte båtseil. Under SINTEFs teknologiseminar ga nytenkende gründere og ledende forskere oss et glimt inn i fremtiden.
Slovenias president Borut Pahor, kong Harald og dronning Sonja lot seg imponere av verdensledende, norske robotøyne og kunstig intelligens, da de var æresgjester under SINTEFs nettverksseminar i Oslo.
Vi har snakket om kunstig intelligens siden 50-tallet, men det er først i dag teknologien er god nok til å gi oss tjenester og produkter av høy kvalitet. Under Arendalsuka 2019 utfordrer vi vårt panel til å tenke høyt om hvordan Norge kan bli med på...
Kappløpet er i gang, "alle" vil utvikle kunstig intelligens i verdensklasse. Men det må menneskelig kløkt til om Norge skal være i stand til å konkurrere mot tech-kjempene som snart kommer.
Når intelligente mennesker snakker mer sammen, kan intelligente maskiner bli enda mer intelligente. SINTEF har fått støtte til å bygge opp samarbeid på tvers av AI-miljøene.
Norge skal utforme en nasjonal strategi for kunstig intelligens i 2019. Oppdraget bør gå til det regjeringsoppnevnte utvalget Digital21.
Noen av Norges ledende selskaper går nå sammen i Norwegian Open AI Lab for å bygge et nasjonalt kraftsenter for kunstig intelligens. Målet er å øke kvaliteten og kapasiteten på forskning, utdanning og innovasjon innen fagfeltet.