Til hovedinnhold
Norsk English

Prosjektet B-READY skal øke beredskapen i strømnettet

B-Ready figur
SINTEF deltar som forskningspartner i prosjektet B-READY (Batterisystemer for grønn omstilling og økt beredskap) som ledes av Pixii.

Prosjektet har i dag mottatt støtte gjennom Grønn plattform, som finansieres av Nærings- og fiskeridepartementet og administreres av Forskningsrådet, Innovasjon Norge og Siva.

Målet er å styrke beredskapen i strømnettet og redusere behovet for nettutbygging med opptil 8,5 milliarder kroner innen 2030. Dette tallet er beregnet ut ifra at nettselskapene i perioden 2024-2030 har planer om å investere rundt 170 milliarder kroner i strømnettet (referanse NVE), og prosjektet tror vi kan redusere dette investeringsbehovet med 5 %.

 

Beredskap og forsyningssikkerhet  

Batterisystemene vil kunne levere strøm i såkalt øydrift, det vil si uavhengig av hovedstrømnettet. Evnen til å operere uavhengig er avgjørende for geografisk isolerte områder, og i krisesituasjoner. 

Vi skal teste batterisystemer i både lab og felt, for å sikre at overgangen mellom normaldrift og øydrift fungerer som ønsket. Her trengs det forskning på blant annet hvordan batteriene skal styres, samhandlingen med det øvrige strømnettet, samt hvordan en slik beredskapstjeneste skal prises, sier Kjersti Berg, forskningsleder i SINTEF Energi og prosjektleder i B-READY. 

Batterier som en nasjonal sparekonto 

Batterier i strømnettet fungerer som en nasjonal sparekonto. I hverdagen brukes de til små innskudd og uttak som gjør kraftsystemet smidigere, men når krisen treffer blir sparekontoen uvurderlig. Da kan man tære på reservene og sikre at kritiske funksjoner ikke stopper opp.

Et sentralt element i prosjektet er å få batterier til å samhandle på tvers av nettanlegg, kraftprodusenter og til og med i elektriske busser. Dette gjør det mulig for nettselskapene å koordinere tilgjengelige batterier når det virkelig gjelder. 

Arbeidet vil blant annet omfatte:

  • Utvikling av neste generasjons batterisystemer som muliggjør innfasing av mer fornybar kraft og nettstøtte i normal- og beredskapssituasjoner.  

  • Optimal styring av batterisystemer: Utvikle KI- og optimeringsbasert styring av batterisystemer som håndterer overgang til beredskapssituasjoner med lite treningsdata og potensielt tap av kommunikasjon med sky-baserte løsninger.  

  • Drift av batterisystemer i nettet: Utvikle og validere driftsstrategier basert på nettformende batterisystemer som sikrer økonomisk effektivitet i normalsituasjoner og økt motstandsdyktighet ved beredskapssituasjoner.  

  • Integrert nettplanlegging og beredskapsplanlegging med batteri: Videreutvikle metodikk og arbeidsprosesser for nettplanlegging ved å hensynta batteri som beredskapstiltak.  

  • Verdistabling inkludert beredskapstjenester: Kartlegge og studere forretningsmodeller og incentivordninger for tilstrekkelig og kostnadseffektive beredskapstjenester ved bruk av batterier, samt eksisterende regulatoriske og tekniske barrierer.  

  • Forsyningssikkerhet i normal- og beredskapssituasjoner: Etablere scenarioer og rammeverk for håndtering av forsyningssikkerhet i normal- og beredskapssituasjon i nett med batteri. 

 

Teknologien skal testes i både kontrollerte og operative omgivelser: 

  • Energy House: Demonstrere neste generasjons batterisystem i et kontrollert, realistisk miljø i Energy House.  

  • HIM Toraneset solpark (Endra AS): Demonstrere hvordan et hybridanlegg med solkraft og batteri kan øke verdien av kraftproduksjon samt tilby systemtjenester og beredskap.  

  • Ladestasjoner: Formålet her er optimal styring og verdistabling av ladestasjoner m/u batteri og transportflåte med vehicle-to-grid (V2G). V2G for nettstøtte og beredskap.  

  • Energistasjoner med batterisystem: Teste batteri for økt utnyttelse av nettkapasitet (inkl. nettjenester) og økt beredskap på energistasjoner for energiforsyning til lading og fylling av drivstoff ved strømbrudd.  

  • Batterisystem for beredskap i nettet: Teste om batteri, installert som back-up for industriaktør, kan gi økt beredskap i strømnettet.   

 

 

 

Regjeringen satser på grønn omstilling

Nytt prosjekt innen energilagring og KI kan spare Norge for milliarder i nettinvesteringer og styrke beredskapen

Kontaktpersoner