Ozon til konservering av frukt og grønt i Norge
Hvordan kan vi redusere matsvinn og samtidig bevare kvaliteten på norsk frukt og grønt? Det er spørsmålet forskere ved SINTEF Ocean ønsker å besvare i prosjektet «Ozon for norske forhold».
Hvordan kan vi redusere matsvinn og samtidig bevare kvaliteten på norsk frukt og grønt? Det er spørsmålet forskere ved SINTEF Ocean ønsker å besvare i prosjektet «Ozon for norske forhold».
INDEE3 støtter bærekraftig kjøling og oppvarming i India ved å fremme bruk av naturlige kjølemedier, redusere utslipp og forbedre effektiviteten i kjølekjeden for mat, sjømat og byggsektoren.
I dette forprosjektet skal matsvinnet hos norsk dagligvare kartlegges for å synliggjøre effektive tiltak og vurdere muligheter for å løfte anvendelsen fra biogass og forbrenning til fôr.
Hovedmålet med prosjektet er å avgjøre om man kan oppnå effektiv produksjon av næringsrike mikroalger egnet til kyllingfôr-produksjon i insektfrassekstrakt.
Hovedmålet med prosjektet er å avgjøre om man kan oppnå effektiv produksjon av næringsrike mikroalger til fôrproduksjon i avløpsvann fra landbasert fiskeoppdrett.
AutoGrow kartlegger og vurderer nye løsninger for automasjon i veksthus, med mål om å styrke norsk grøntproduksjon, øke selvforsyning og redusere ressursbruk og utslipp.
Prosjektet utvikler og tester autonome løsninger for innmatskontroll av kylling basert på maskinsyn og kunstig intelligens, for å sikre tryggere mat, bedre arbeidsforhold og mer effektiv produksjon.
BeeFutures, SINTEF og NINA går sammen for å oppnå bedre forståelse av biedød og miljøpåvirkninger som truer økosystemhelse og biologisk mangfold ¬
AutoMeat kartlegger og vurderer hvordan robotisering og automatisering kan styrke norsk kjøttindustri gjennom økt effektivitet, bedre arbeidsforhold og redusert ressursbruk.
SocialFeed har som mål å utvikle et solid kunnskapsgrunnlag for vurdering av sosial bærekraft og evaluere det sosiale fotavtrykket til de norske dyre- og fiskefôr næringene.
Formidling til barn og unge om hvordan industrielle sidestrømmer kan omdannes til næringsrikt fôr ved hjelp av lavtrofiske organismer, og på denne måten være til nytte for samfunnet i stedet for å forurense naturen.
FN anslår et behov for hele 70 prosent økt matproduksjon innen 2050, og insekter er blant råvarene som kan bidra til å komplementere fôringredienser. Dette prosjektet skal undersøke tørketeknologier for prosessering av sort soldatfluelarve, som er...
Målet for MIKROFÔR er å kunne ta i bruk kiselalger som råvare i laksefôr ved å bidra med dokumentasjon av kiselalger sin effekt på ernæring, helse og kvalitet hos laksefisk.
PROGRESS-prosjektet skal se på sammensetning og næringsinnhold av organisk materiale i prosessvann fra slakteri og videreforedlingsanlegg av laks og ørret i Norge.
Hovedmålet med COMPAS er å utvikle en kompakt, rimelig og ultrasensitiv PIC-basert sensorplattform (PSP) for overvåking av luft og vann, basert på samintegrering av lyskilde, detektorer og elektroniske integrerte kretser for signalbehandling direkte...
HybriGrowth har som mål er å utvikle et nytt hybrid, energieffektivt veksthuskonsept som kombinerer vertikal og tradisjonell veksthusproduksjon, samt å utforske potensialet for bruk av hybride veksthus i Norge.
JORDBÆRA utvikler kunnskapsgrunnlag for bærekraftig arealbruk med fokus på jordvern, matsikkerhet og tverrsektoriell planlegging.
Testing av Best Available Technology (BAT) for rensing av prosessvann fra pelagisk industri
Hovedformålet med prosjektet PåLaks har vært å undersøke påvirkningen på klima, miljø og natur ved forskjellige produksjonsformer for lakseoppdrett og gi en vurdering på sosial og økonomisk bærekraft.
Nyskapende teknologiske løsninger for helautomatisk fangstregistrering og fangstrapportering
GP Seaweed skal utvikle teknologi og kunnskap om oppskalering og modernisering av tareoppdrett, og samtidig utvikle nye, klimavennlige produkter fra dyrket tang for blågrønne verdikjeder.