
Søknadsrush til energisommerjobb hos SINTEF
SINTEF Energi var tidlig ute med neste års sommerjobber, og interessen var rekordstor. Hele 369 studenter har søkt på 37 jobber. Det er over 120 flere enn i fjor.
SINTEF Energi var tidlig ute med neste års sommerjobber, og interessen var rekordstor. Hele 369 studenter har søkt på 37 jobber. Det er over 120 flere enn i fjor.
Det er ingen overraskelse at det koster mer å bygge et nabolag som reduserer klimagassutslipp sammenlignet med dagens standard. Men det kan også gi besparelser som faktisk gjør det økonomisk lønnsomt.
SINTEF legger frem rapporten "Teknologi for raskere global klimaomstilling” under årets klimatoppmøte COP29 i Aserbajdsjan.
Et EU-finansiert prosjekt vil forbedre datasentrenes energieffektivitet og bærekraft ved å transformere energistyringen med innovativ nedsenkingskjøling.
Har du lyst til å være med og skape fremtidens energiløsninger? Nå har du sjansen til å utforske en forskerkarriere hos SINTEF, et av Europas ledende forskningsinstitutter.
Fornebu går foran når byene våre skal bli klimanøytrale. Pilotprosjekter viser hvordan en slik omstilling kan gjennomføres i praksis.
Det nye Pilot-E prosjektet MaksGrid skal teste ut løsninger som til sammen vil kunne øke utnyttelsen av strømnettet med 25 prosent.
Energisamfunn bestående av kontorbygg og butikker, gjerne i miks med husholdninger, kan gi oss billigere strøm. Samtidig reduserer det belastingen på strømnettet.
Strømforsyningen i Norge er i dag svært pålitelig, men står overfor nye utfordringer. For å sikre at vi har kontroll på forsyningssikkerheten har vi tre råd til norske politikere.
Norge må ta flere grep for å sikre strømforsyningen i framtida. Her er tre råd om hvordan det kan løses.
Enkle metoder for romoppvarming utenfor spisslasttimene kan bidra til å skape mer energifleksible bygg. Dette kan gjøres uten at termisk komfort går tapt, viser ny forskning.
SINTEF gir forskningsbaserte energiråd på Arendalsuka for niende gang. Tema i år er blant annet forsyningssikkerhet, klimafiksing, CCS, energisløsing, datasentre, energidugnad og havvind.
En engasjert gjeng fra de 13 partnerne i Grønn plattformprosjektet MegaCharge møttes for å starte opp arbeidet med en komplett verdikjede for utvikling av ladeinfrastruktur for elektrisk tungtransport.
Bli med til laboratoriene og testarenaene hvor bedrifter og forskere møtes for å utvikle og teste nye produkter og tjenester. Du vil få innsyn i det unike samspillet som foregår og kanskje oppdage nye muligheter for din bedrift eller innovasjon.
I 2023 skjedde det mye i FME ZEN. Beviset for det finner du i årsrapporten som nå er klar.
Formelverk fra 1950-tallet forhindrer full utnyttelse av strømnettet. Digitale hjelpemidler alene vil øke kapasiteten med 20 prosent i kabeldelen av nettet, viser ny forskning.
Energiminister Terje Aasland kunngjorde 11. april etableringen av et nytt forskningssenter som skal se på hvordan man kan redusere både kostnader og naturpåvirkning i energiomstillingen.
Norges forskningsråd tildelte i dag åtte nye Forskningssentre for miljøvennlig energi (FME). NTNU og SINTEF leder eller deltar i alle sentrene. Den totale finansieringen fra Forskningsrådet er 1,28 milliarder kroner over åtte år. Hvert senter vil i...