
Riktig montering av vindsperre
En riktig montert og tett vindsperre er nødvendig for å oppnå tiltenkt varmeisolasjonsevne for vegger og tak med lufting, samt bjelkelag over åpen fundamentering. Vindsperra kan være plate- eller rullprodukt.
En riktig montert og tett vindsperre er nødvendig for å oppnå tiltenkt varmeisolasjonsevne for vegger og tak med lufting, samt bjelkelag over åpen fundamentering. Vindsperra kan være plate- eller rullprodukt.
Sammen med industrien forsker SINTEF på fremtidens vinduer. De skal bli mye enklere å montere på byggeplassen, og samtidig møte fremtidens krav til tetthet og energieffektivitet.
Riktig utforming av veggboksen og god prosjektering av røranlegget er avgjørende for hvor enkelt rørene kan skiftes ut.
Alle sa «dette går ikke». Nå er forskere i ferd med å lage en type betong som vil spare miljøet for store CO2-utslipp.
Forskere i SINTEF har evaluert botilbudet for mennesker med ruslidelser og psykiske lidelser (ROP-diagnoser) i to norske kommuner. For kommuner og andre som planlegger slike boliger, er det viktig å finne riktig lokalisering, og at boligene ikke er...
Undersøkelser fra prosjektet Bestvent viser at både forurensning fra utelufta, innendørs temperatur og luftmengder påvirker opplevd luftkvalitet i bygninger.
Hva skal til for å gjøre byggesektoren mer klimavennlig? En ny studie peker på overordnede klimamål, føringer for rehabilitering og digitalisering som sentrale virkemidler.
Det viser et pilotforsøk i RESGRAM-prosjektet.
Byggdetaljer 525.002 "Takformer, taktyper og oppbygning" har vært en del av Byggforskserien i mer enn 50 år, og gir retningslinjer og råd man alltid bør følge ved prosjektering av takkonstruksjoner i Norge.