UNCDF og SINTEF går sammen for å utforske hvordan dristige konsepter kan bli til praktiske løsninger – på tvers av teknologi, politikk, finans og samarbeid.
Det andre webinaret i denne serien tar for seg strategier for gjenoppbygging i områder preget av kriser og krig.
Gjenoppbygging kan ikke vente på full fred eller stabilitet; den må starte mens krisene fortsatt pågår og forholdene er usikre. Effektiv rekonstruksjon krever derfor strategier utformet for kompleksitet – som kombinerer umiddelbar respons med gjenoppbygging på mellomlang sikt og langsiktig motstandskraft.
Målet er ikke bare å reparere skader, men å skape tryggere, mer klimabestandige og sosialt inkluderende lokalsamfunn som kan tåle fremtidige sjokk. Denne tilnærmingen krever nye standarder, innovative partnerskap og løsninger tilpasset realitetene på bakken.
Ved å integrere motstandskraft i alle faser av gjenoppbyggingen kan land og lokalsamfunn bygge seg sterkere – selv midt i pågående sårbarhet.