Klimavennlige kullkraftverk er mulig
Norsk idé om kraftverk som vekselvis vil etterape lungevev og muskelceller, åpner for effektiv CO2-fri kullkraftproduksjon.
Norsk idé om kraftverk som vekselvis vil etterape lungevev og muskelceller, åpner for effektiv CO2-fri kullkraftproduksjon.
Norske forskere skal finne ut hvordan kunstig intelligens kan gi ungdom svar på spørsmål om psykiske problemer.
SINTEF har i samarbeid med forskere fra Danmark, Finland, Island og Færøyene sett på ulykkesbildet i fiskeflåten, samt hva som har blitt gjort for å redusere antall ulykker i de forskjellige landene.
400 elever deltok på Ocean Space Race i Havlaboratoriet i Trondheim. Flere av ungdommene blir så inspirert av konkurransen at de vil komme tilbake som studenter på teknologistudier.
Er det mulig å bygge veier som produserer mer energi enn de bruker i løpet av levetiden? Forskere fra SINTEF og NTNU er på saken.
Under innovasjonsmønstringen Technoport ga SINTEF publikum et gløtt inn i vår nære teknoframtid: alt fra 3D-printing av mat, til roboter du kan kle på deg for å få hjelp til tungt arbeid.
Inntektene fra sokkelen vil falle. I 2050 kan havet likevel gi Norge enda mer å rutte med enn i dag.
Når batteriforskerne skal utvikle neste generasjons batterier er supermikroskopene et av deres viktigste hjelpemidler.
Det nære forholdet mellom SINTEF og NTNU gir topplassering på internasjonal rankingliste.
Norges nye storstue for kunstig intelligens (Artificial Intelligence) åpnes i Trondheim i dag. Det nye senteret, Telenor-NTNU AI-Lab, skal styrke norsk konkurransekraft og tilføre fremtidsrettet kompetanse til samfunnet.
Gravemasser i form av løsmasser med jord og stein fra byggeprosjekter i urbane områder representerer en ressurs for utvikling og resirkulering. Egenskaper, bruksområder og hva som bør dokumenteres, blir nå undersøkt i forskningsprosjektet RESGRAM.
Rachel Tiller fra SINTEF Ocean var nylig i FN for å gi innspill i arbeidet med å utvikle en ny traktat som et supplement til FNs havrettskonvensjon og som skal ta for seg forvaltning av havområder som er utenfor nasjonal jurisdiksjon.
Levetid for bygningsdeler er ikke en absolutt størrelse, slik noen tror. Finn tidsintervaller for vedlikehold og utskifting av bygningsdeler i Byggforskserien.
Mange får bredspektret antibiotika fordi de tror de er allergiske mot penicillin. Norske forskere utvikler nå en allergitest som avslører hvem som er allergiske, og graden av allergi. Det vil gi bedre behandling mot infeksjoner- og motvirke resistens...
– Skogindustrien har mye av de samme utfordringene som bilindustrien. Det handler om kontinuerlig forbedring, produktutvikling og kvalitetssikring i alle ledd.
Det er stor og felles entusiasme for potensialet for taredyrkingsnæringen i årene fremover.
Land er en begrenset ressurs i Singapore. Store, flytende konstruksjoner er et attraktivt alternativ for å skape areal som er bærekraftig og tilpasningsdyktig til klimaendringer.
Ikke-medikamentelle metoder for å få kontroll med lusenivået er høyt prioritert i havbruksnæringen. Behovet for å kunne dokumentere effekten på fiskevelferden ved bruk av metoder i tillegg til effekten på lusenivået er stort. På bakgrunn av dette ha...