
Hvordan oppfører branner seg i store rom med massivtre?
Stadig flere bygg oppføres i ulike treprodukter, som massivtre og limtre. Nå er brannytelsen til disse byggematerialene undersøkt i en stor studie i FRIC Fire Research and Innovation Centre.
Stadig flere bygg oppføres i ulike treprodukter, som massivtre og limtre. Nå er brannytelsen til disse byggematerialene undersøkt i en stor studie i FRIC Fire Research and Innovation Centre.
Fra 17.-19. juni 2025 samlet nesten 500 eksperter fra 31 land seg i Trondheim for den 13. utgaven av Trondheim karbonfangst, -transport og -lagringskonferansen (TCCS-13). Konferansen var samtidig som lanseringen av Langskip, Norges første fullskala...
Tilgang til sanntidsdata er avgjørende for å få bygninger som er både energieffektive, smarte og fleksible.
Kan Deep Tech bli en gullgruve for Norge? Hvordan kan Norge styrke sin forsvarsindustrielle beredskap? Hvem tar ansvar for Norges neste gjennombrudd? Dette og mye mer kan du høre om dersom du blir med oss til Arendalsuka i august.
Når målet er at norsk fiskeoppdrett skal femdobles innen 2050, og benytte minst 25 % norskproduserte forråvarer innen 2034, må vi se på nye råstoffkilder.
Det flerårige samarbeidet har bidratt til å sette fart på utviklingen av utslippsfrie byggeplasser og smartere bruk av strømnettet.
Vi står ved et veiskille. Skal vi sikre robuste og bærekraftige byer, må vi investere i det som ligger under bakken.
Sjefforsker Marianne Ryghaug i SINTEF skal lede forskningssenteret TRACE som skal utvikle kunnskap og løsninger for et transportsystem som tar hensyn til natur, miljø og arealbruk.
Fiskerikriminalitet undergraver tilliten til næringen, og belyser trusselen mot det skjøre ressursgrunnlaget. Ubalansert høsting bygger ned havet vårt. Bit for bit.
NorFab tildeles 35 millioner kroner for å sørge for at Norge henger med i det internasjonale kunnskapskappløpet om kvanteteknologi.
Når teknologi skal skape verdi for samfunn, næringsliv og industri, må forskning og løsninger møtes der beslutningene tas. Vi er på Kongsberg Agenda i år med en bred satsing og et tydelig budskap: Teknologi virker.
Et nytt forskningsprosjekt ledet av Wenn Property og SINTEF skal utvikle et AI-verktøy som analyserer risiko for byggskader og foreslår forebyggende tiltak.
Ralph William Bernstein vil ha flere med, fra «lab to fab».
Metallavfall – slagg – kan gjøre tunnelene mer miljøvennlige. SINTEF har testet 55 ulike blandinger for injeksjonsmasse for å vannsikre tunnelen.
Å sikre bebyggelse mot styrtregn kan være dyrt – men det kan også heve kvaliteten på nabolaget. SINTEF leder utvikling av verktøy hvor alle kostnader og gevinster er med i regnestykket.
Det er endelig bestemt hvem som blir Norges nye forskningssentre på kunstig intelligens. Sammen med sterke samarbeidspartnere får SINTEF en viktig rolle i regjeringens milliardsatsing.
Den grønne turistguiden skal gjøre det lystbetont for turistene å ta bærekraftige valg når de er i Norge. Nå skal forskere fra SINTEF og NTNU bistå dem i å gjøre gode valg.
FNs havforskningstiår ble startet i 2021 uten en egen finansieringspakke. Det har hindret fremdrift. Derfor må vi spørre: Hvem skal ta ansvar for havet, om ikke en hav-stormakt som Norge? Og når, om ikke nå?