Til hovedinnhold
Norsk English

Batterikarakterisering og -modellering

Forskningsgruppen vår ved SINTEF fremmer batteriteknologi gjennom omfattende eksperimentell karakterisering og avansert modellering. Vi undersøker materialer og grenseflater på flere skalaer for å forstå ytelse, degradering og stabilitet - kritiske faktorer for neste generasjon materialer for energilagring.

Eksperimentell karakterisering:

Vi benytter avanserte teknikker for å analysere batterimaterialer og elektroder før og etter testsykluser:

  • Sveipeelektronmikroskopi (SEM): Plan- og tverrsnittsbilder av elektroder for å studere sammensetning, porøsitet og strukturelle endringer. Inkluderer bildeanalyse av partikkelstørrelsesfordeling, fasehomogenitet og porøsitetsevaluering.
  • Røntgenfotoelektronspektroskopi (XPS): Overflatesammensetning og oksidasjonstilstander i elektroder, som avslører kjemiske endringer under batterisykluser.
  • Transmisjonselektronmikoskopi (TEM): Høyoppløselige bilder av ubrukte materialer og FIB-preparerte prøver fra testede elektroder for å undersøke dannelse av SEI-er og litiumforbindelser.
SEM-bilde av et Ar-polert tverrsnitt av et batteri. Foto: Annett Thogersen.

Modellering og simulering:

Vi kompletterer eksperimenter med multiskalamodellering:

  • Elektronskala: Tetthetsfunksjonalteori (DFT) for å forutsi elektronstruktur, stabilitet og mobilitet i faststoffelektrolytter.
  • Referanseberegninger: Bølgefunksjonsbaserte metoder for sterkt korrelerte systemer, som sikrer nøyaktig beskrivelse  av katodematerialer basert på innskuddsmetalloksider.
  • Atomskala og kontinuumsimuleringer: Maskinlæringsbaserte potensialer og kinetiske modeller for ionemobilitet og elektrokjemisk stabilitet.
  • Storstilt screening etter nye materialer: KI-drevet utvelgelse av lovende materialer fra store databaser og generativ KI for design av nye materialer.

Bruksområder:

  • Utforming av sikrere og mer effektive batterisystemer
  • Forståelse av degraderingsmekanismer og SEI-dannelse
  • Screening etter neste generasjon faststoffelektrolytter
  • Kobling av egenskaper fra nanoskala til makroskopisk ytelse
Kjemisk sammensetning fra EDS av en partikkel dekket av SiN til bruk i en batterianode. Foto: Annett Thogersen.

Prosjekter:

Våre aktiviteter inngår i flere nasjonale og internasjonale prosjekter, inkludert: SOSOBA, LITIA, LINK, ASAP, BIG-MAP og LONGLIFE.

Kontakt:

Figure