Til hovedinnhold
Norsk English

LUXUS - Utprøving av lys i rekefiske

Kan lys øke fangst under reketråling, og samtidig redusere bifangst? I dette prosjektet ser vi på hvordan reketrålere kan bruke lys for å lokke reker inn i trålen og samtidig hjelpe yngel til å rømme.

Kontaktperson

Rekefiske er en sentral del av norsk fiskerinæring. I 2024 ble det landet over 53 000 tonn reker, til en verdi av 1,5 milliarder NOK. Sjømatrådet peker på at lave torske- og hysekvoter nå fører til at flere fiskere bruker frigjort kapasitet til å fiske reker.

En stor utfordring ved rekefiske kan være innblanding av yngel og bifangst. Ved stor innblanding stenges områder for rekefiske. For å kunne fiske reker i enkelte områder, er det derfor viktig å utvikle teknologi som reduserer bifangsten.

Prosjektet LUXUS vil øke bærekraften i rekefiske, ved å anvende lys for å påvirke atferden til både reker og bifangst.

Hvorfor der dette viktig?

Ved å ta i bruk lys i rekefisket kan man lokke reker opp fra bunn og inn i trålposen, og gjøre det mulig å heve trålbruket fra bunnen. Lyset vil også bidra til å redusere bifangst, og lede fisk ut av trålposen. Dette kan igjen bidra til at flere områder åpnes for rekefiske.

Hva skal prosjektet gjøre?

I dette prosjektet skal Lerøy Havfisk, i samarbeid med SINTEF Nordvest, teste lysteknologi (f.eks Optitog), i kommersielt rekefiske i norske farvann. Effekten av lysene vurderes opp mot innslag av bifangst, samt tråletid og drivstofforbruk. I tillegg vil brukervennlighet og sikkerhet i forbindelse med bruken av lysene vil bli vurdert.


Toppbilde: Shutterstock.

Nøkkelinfo

Partner

Lerøy Havfisk

Prosjektvarighet

2025 - 2027

Utforsk fagområdene