Prosessen omdanner råstoffet til flere produktfraksjoner: en energirik bio-råolje, en vandig fase, samt mindre mengder faststoff (biokarbon) og gass. En viktig fordel med HTL er at våte råstoffer kan behandles direkte, uten energikrevende tørking i forkant. Dette gjør HTL spesielt egnet for råstoffer med høyt fuktighetsinnhold. I industriell skala gjenvinnes varme fra produktstrømmene og brukes til oppvarming av innkommende råstoff. Fraværet av et tørketrinn, kombinert med effektiv varmeintegrasjon, bidrar til høy energieffektivitet i HTL-prosessen.
Vi arbeider innen følgende felt
- Testing av hvordan ulike typer biomasse og reststrømmer påvirker HTL-prosessen og produktkvaliteten
- Karakterisering og videre utnyttelse av HTL-produkter, inkludert bio-råolje og biokarbon
- Hydrotermisk karbonisering (HTC) for produksjon av biokarbon fra våte reststrømmer
- Utvikling av prosessmodeller for hydrotermiske prosesser
- Optimalisering av HTL-prosesser
- Energieffektivisering og varmeintegrasjon
- Reduksjon av utslipp fra HTL-prosesser
- Tekno-økonomiske analyser
Metoder
Våre prosjekter spenner fra mulighetsstudier og laboratorieforsøk til testing i større skala. Vi kombinerer eksperimentelt arbeid, prosessmodellering og tekno-økonomiske analyser.
Hvorfor velge SINTEF?
SINTEF tilbyr en unik laboratorieinfrastruktur for undersøkelse av hydrotermisk konvertering av våt biomasse og restprodukter. Vi kombinerer eksperimentell kompetanse med prosessmodellering og tekno-økonomiske analyser for å utvikle kunnskap og løsninger med relevans for industriell anvendelse. Vi samarbeider med norske og internasjonale industripartnere, leverandører av råstoff og teknologi, samt sluttbrukere.