Vi støtter også utviklingen av nye CCS-konsepter og bidrar til å modne dem frem mot pilottesting, slik som med den lovende Chemical Looping Combustion-teknologien (CLC).
Vi arbeider innenfor følgende områder:
- CCS: post-forbrenning, pre-forbrenning, oxyfuel-forbrenning og chemical looping combustion (CLC)
- Rene forbrenningsteknologier, inkludert eksosgassresirkulering (EGR) for å øke CO2-konsentrasjonen i avgassen og gjøre post-forbrenningsfangst mer effektiv
Typiske prosjekter for oss er:
- Vurdering av implementering av oxyfuel-forbrenning som retrofit eller i nye anlegg
- Utvikling av ny brennerteknologi for bruksområder som ikke er kommersielt tilgjengelige, som oxyfuel-løsninger for gassturbiner, kjeler, avfallforbrenningsrist, etc.
- Utprøving og forbedring av forbrenningsutstyr for bruk med ukonvensjonelle brensler (f.eks. hydrogenrike) eller oksidanter (f.eks. oksygen- og CO2-blandinger og eksosgassresirkulering/EGR), blant annet for å øke CO2-konsentrasjonen i avgassen og gjøre post-forbrenningsfangst mer effektiv.
Metodene vi bruker er:
- Eksperimentelle anlegg fra laboratorieskala til forbrenningsenheter i pilotskala, med avansert målekapasitet (oppdaterte gass- og partikkelanalysatorer, laserdiagnostikk)
- Diverse pilotinfrastrukturer for CCS (del av det europeiske forskningsinfrastrukturnettverket ECCSEL): 100 kW/10 bar oxyfuel HIPROX
- Demonstrasjonsanlegg for CO2-fangst basert på en 100 kWe gassturbin (DEMOXYT)
- Høy ekspertise i både egenutviklede, kommersielle og open source CFD-verktøy
Hvorfor velge SINTEF?
På SINTEF har vi mer enn 20 års erfaring med forbrenningsprosesser basert på hydrogenrike drivstoff og oxyfuel-blandinger – sentrale teknologier innen CCS for kraft- og prosessindustrien. Vi har bygget unik infrastruktur for testing i industriell skala, blant annet HIPROX (trykksatt forbrenningsrigg, 10 bar) og DEMOXYT (oxyfuel-kraftsyklus med kommersiell gassturbin), begge del av ECCSEL.
Vi arbeider med CCS (post-forbrenning, pre-forbrenning, oxyfuel og chemical looping combustion/CLC), eksosgassresirkulering (EGR) for mer effektiv post-forbrenningsfangst, og rene forbrenningsteknologier, i samarbeid med SINTEFs fangstspesialister og internasjonale nettverk som International Flame Research Foundation (IFRF), ETN Global, IEA TCP on Sustainable Combustion, and EERA.
Relevante prosjekter:
- HIPROX (high pressure combustion facility)
- https://transition-horizon.eu/
- https://gigaccs.no/capture-and-cdr-ma1/
- Chemical Looping Combustion (facility)
- OXYFUN