I fem år har Goodtech, NOAH, Aaltvedt, Unicon, Oslo Kommune og SINTEF samarbeidet for å undersøke nettopp dette.
Ved å mineralisere bunnaske kan vi binde CO₂, redusere mengden avfall som går til deponi, og lage et nytt produkt som erstatter deler av sementen i betong, samtidig som uttaket av nye naturressurser begrenses. Et restprodukt går dermed fra å være avfall til å bli en ressurs i et mer sirkulært kretsløp.
Nå inviterer vi til en avslutningsworkshop for å dele erfaringene og resultatene fra arbeidet, demonstrere prosessen og diskutere hva som skal til for å ta løsningene videre.
Arrangementet retter seg mot betongprodusenter, byggherrer, energigjenvinningsanlegg, reguleringsaktører, gjenvinningsbedrifter og andre med interesse for sirkulær betongproduksjon.
Hvorfor delta
Arrangementet blir en unik anledning til å:
- Få innblikk i resultatene fra prosjektet, og hva som skal til for å ta neste steg
- Se demonstrasjon av mineraliseringsprosessen
- Dele innsikt og erfaringer med ledende aktører i næringen
Program (foreløpig):
- 11:00 Velkommen Hans Petter Karlsen, Direktør i Oslo kommune Renovasjons- og gjenvinningsetat
- Mineralisering av bunnaske som sementerstatningsalternativ i betong – resultater, muligheter og barrierer.
- Felles lunsj
- Perspektiver fra aktører i betongverdikjeden - hva må til for å lykkes videre?
- Demonstrasjon av mineraliseringsprosessen (NB! Huk av for demo i påmeldingen)
Arrangementet er gratis og åpent for alle. Lunsj blir servert underveis.
Velkommen!
Om prosjektet