Lettere overgang til tungolje-utvinning
Morgendagens offshore-olje er seig – og blir tung å ilandføre. Men ny viten gir håp for felt som i dag ville fått rødt lys fra økonomene.
Morgendagens offshore-olje er seig – og blir tung å ilandføre. Men ny viten gir håp for felt som i dag ville fått rødt lys fra økonomene.
Morgendagens offshore-olje er seig – og blir tung å ilandføre. Men ny viten gir håp for felt som i dag ville fått rødt lys fra økonomene.
Om 10 år kan vi ha skip uten skipper og mannskap, ifølge forskere ved MARINTEK. Det førerløse skipet er en del av EU-prosjektet Munin, hvor […]
Sintef går i spissen for å etablere en energiforskningsklynge av internasjonale dimensjoner i Trondheim. Sammen med NTNU og forskningsavhengige selskaper, ser forskningsstiftelsen for seg en energilandsby […]
Tretopper og greiner fra hogstfelt blir gjenfødt i laboratorium – som kompakte pellets. Men energibransjen tenner ikke før prisen er klar.
Undersøkelser gjennomført av Sintef Fiskeri og havbruk viser ingen klar kvalitetsforskjell mellom makrell som pumpes direkte om bord i fangstfartøy og den som pumpes over til [...]
Det bygges stadig flere passivhus i Norge og behovet for kunnskap er stort. SINTEF Byggforsk har i samarbeid med Enova gjort det lettere å finne fram til relevant informasjon.
De kan lagres i månedsvis og klekker etter bare 24 timer i vann. Hoppekrepsen, som kan brukes som levende fôr for berggylt og annen fiskeyngel, kan snart industrialiseres.
SINTEF Byggforsk opplever en økende interesse for passivhus fra byggherrer, prosjekteringsmiljø og utførende som etterspør dokumenterte løsninger og nøytral faktainformasjon. Derfor er det samlet sentrale anvisninger [...]
IKT handler ikke om bare å glo på en skjerm; det handler like mye om å forstå hvordan hele samfunnet vårt henger sammen, mener SINTEF-forsker.
SINTEF har etablert et Senter for flerfaseteknologi. Dette styrker et allerede verdensledende forskningsmiljø, og sikrer kundene kvalitet og verdi.
Tungtransport på norske veier skal nå bli kontrollert og veid automatisk – i fart.
Forskere vil gjøre det like billig å foredle fisk i Norge som å sende den til Kina.
I en fersk rapport konkluderer SINTEF Energi, på oppdrag av Energi Norge, med at EUs vanndirektiv ikke setter noen absolutte standarder eller minimumskrav til å [...]
Elbileiere kan kvie seg for å kjøre langt med tanke på å gå tom for strøm, uforutsigbar tilgang til ladepunkt og ulike betalingsløsninger. Forskere ved SINTEF vil [...]
Forskere vil gjøre det like billig å foredle fisk i Norge som å sende den til Kina.
Det nye beregningsverktøyet til Vegvesenet kan beregne støy helt inn i husene til folk
Det er klart for det årlige vårsleppet på boligmarkedet. Men skal du kjøpe bolig, gjelder det å holde tunga rett i munnen.