Det strategiske potensialet i Lean er å doble det gode og halvere det dårlige. Det vil si å doble salg og produktivitet, samtidig som man halverer sløsing og kostnader. For å lykkes med å realisere dette må en se på det som er kilden til en bedrifts største verdiskapning og største sløsing - produktet.
I kurset vil vi over ti samlinger gjennomgå de forskjellige prinsippene og metodene i lean produktutvikling, fra tidligfase studie og design til produksjonsoppstart av nytt produkt.
Læringsutbyttet, i tillegg til en innføring i prinsipper og metoder, er en evaluering av egen praksis og dermed mulighet til å gjennomføre reelle forbedringer av denne i egen virksomhet.
Kursleder er forskningsleder i SINTEF Industri, Eivind Reke.
Kursinnhold
-
27.08.2026 - Introduksjon og Obeya
24.09.2026 - Takt-tid for prosjekter. Innovasjon vs. utvikling
27.10.2026 - Chief Engineer og Konseptdokument
26.11.2026 - Produktarkitektur
17.12.2026 - Target Costing
28.01.2027 - Front loading og concurrent engineering
25.02.2027 - Designstandarder og designsjekklister
25.03.2027 - Slow build
29.04.2027 - Prosess for planlegging av produksjonsstart
27.05.2027 - A3 kommunikasjon og Hansei
For mer informasjon om kursinnhold, les Lean Engineering 2026
Kurset passer for:
Tekniske ledere, ingeniører, designere og toppledere. Relevant for interne støttefunksjoner som Lean coach, kvalitetsledere og Agile coach.
Praktiske opplysninger:
Deltakerpris er 29.990,- (eks mva) per deltaker. Det tilbys 10% rabatt ved flere deltakere fra samme bedrift. Reisekostnader knyttet til kurset dekkes av den enkelte.
Det er maksimum 20 deltakere.
Det er ønskelig at hver deltakerbedrift stiller opp som vertskap en eller flere ganger.
Spørsmål kan rettes til:
Eivind Reke
E-post:
Telefon: +4741234068