– Nå er vi endelig i gang! Det er utrolig stas, og vi gleder oss til å ta fatt på det viktige arbeidet som ligger i å gjøre Norge forberedt på mulighetene som ligger i kvanteteknologi. Det er svært gledelig at regjeringen og Forskningsrådet satser på dette feltet, sier seniorforsker i SINTEF, Franz Fuchs.
Han har forsket på kvanteberegninger siden 2016, og har de siste årene ledet Gemini-senteret for kvanteteknologi.
Fremover skal han lede det nyåpnede forskningssenteret QSTAR (Centre for Quantum Computing and Applications,) i tett samarbeid med våre partnere UiO, NTNU, OsloMet og Simula.
Senteret vil legge grunnlaget for at norske forskningsmiljøer og næringsliv kan gjøre informerte og strategiske valg om bruk av kvantedatamaskiner, og bidra til å styrke Norges posisjon i det europeiske kvantekappløpet.
Samler bred kompetanse
QSTAR samler ledende eksperter innen matematikk, fysikk, kjemi og optimalisering, og samarbeider tett med sterke partnere i Norden og Europa, som QMATH ved Universitetet i København og RISE i Sverige.
– Kvantefeltet er fullt av store løfter, men QSTAR skal jobbe med det som avgjør om løftene faktisk kan innfris: feilkorreksjon, algoritmer, programvare og realistiske anvendelser, legger Fuchs til.
Forskningen rettes mot krevende oppgaver innen forskning og industri, særlig innen kvantekjemi og optimalisering, som testområder med høy vitenskapelig og industriell relevans.
Industripartnere som Kongsberg Discovery, IBM Norge, DNB, Statkraft, Statnett, Hydro, NSM og FFI bidrar til å sikre relevans og kunnskapsoverføring.
Senteret vil også utdanne neste generasjon eksperter gjennom doktorgrads- og masterprogrammer, seminarer og internasjonal mobilitet.
– Kick-offen viste at vi har samlet et miljø som kan koble dyp teori med konkrete problemstillinger i kjemi, optimalisering og næringsliv. Målet er å utvikle et faglig grunnlag for å vurdere hvor kvantedatamaskiner kan gi reelle fordeler, hvilke ressurser som kreves, og hvordan Norge bør posisjonere seg når teknologien modnes, avslutter Fuchs.