The Norwegian Micro and Nanofabrication Facility towards Quantum Technology (NorFab QT) tildeles 35 millioner kroner av Forskningsrådet til forsterket infrastruktur for kvanteforskning.
Den norske nasjonale infrastrukturen for mikro- og nanofabrikasjon, NorFab, inngår med det i regjeringens nye satsing på kvanteteknologi. Målet med prosjektet er å videreutvikle nasjonale infrastrukturer for å legge til rette for kvanteteknologisk forskning.
Tildelingen er del av regjeringens nye satsing på kvanteteknologi. Norge har i tillegg undertegnet en samarbeidserklæring om kvanteteknologi med de andre nordiske landene og regjeringen har satt i gang arbeidet med en nasjonal kvantestrategi.
Sikrer forskere avgjørende nytt utstyr til å ta kvantespranget
NorFab er et samarbeid mellom NTNU, UiO, USN, og SINTEF. Det ble opprettet for 15 år siden for å forsterke innsatsen innen mikrobrikker, sensorer, halvledere, nano- og kvanteteknologi i Norge. NorFab består av renromsfasiliteter ved UiO, NTNU, USN og SINTEF.
Tildelingen fra Forskningsrådet vil sikre NorFab forsterket infrastruktur i form av avgjørende nytt utstyr.
Det forteller direktør i NorFab, Peter Andreas Köllensperger, som er svært takknemlig for at regjeringen forstår behovet for økt satsing på området.
– Investeringene vil gi oss muligheten til å lage nye materialer og analysere egenskapene på en størrelsesorden av få atomer og enkelte fotoner. Utstyret vil styrke konkuranseevnen av forskningsmiljø med pågående prosjekt, men er også bredt anvendelig til annen kvanterelatert forskning. Slike investeringer er nødvendige dersom Norge skal ta nye steg og være med i det kvantespranget som skjer nå. Kvanteteknologi forventes å ha store ringvirkninger for samfunn og økonomi, og derfor er vi veldig fornøyd at det satses på området nå.
Tildelingen styrker med det kvanteforskning i Norge, ved å sikre at forskere kan fortsette å forske på, utvikle og produsere kvanteteknologiske komponenter, som kvantesensorer og liknende teknologi, og slik henge med i det internasjonale kvantekappløpet.
– NorFab ble grunnlagt for 15 år siden, som norsk infrastruktur for mikro og nanofabrikasjon, fordi Universitetet i Oslo, Universitetet i Sørøst-Norge, SINTEF og NTNU innså at det som krevdes for å være konkurransedyktige, var en infrastruktur som var for tung og kostbar til å løftes av en oss alene. Kun som «Team Norge» kunne vi bygge opp prosesslinjer og kompetanse til en robust infrastruktur tilgjengelig for alle i både akademia og næringsliv i Norge, og spille hverandre gode. Uten langsiktig støtte og betydelige investeringer fra eier-institusjonene og Forskningsrådet, så hadde ikke fundamentet som denne kvantesatsningen nå bygger på, eksistert, påpeker Peter Köllensperger.
Satser sammen for å gjøre Norge kvanteklart
Fra nord til sør i Norge mottas nyheten med begeistring.
– Dette gir muligheter for et betydelig temposkifte i kvanteforskningen. Vi skal i fellesskap bruke det nye utstyret godt både for å sikre høy kvalitet og relevans. Sammen skal vi gjøre Norge kvanteklart, sier prorektor for forskning og innovasjon ved NTNU, Toril Hernes.
Også Solveig Kristensen, dekan ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet ved Universitetet i Oslo, er svært fornøyd med at regjeringen nå setter kvanteteknologi på dagsorden for alvor og involverer de tyngste fagmiljøene i Norge på denne måten.
– Det at regjeringen løfter kvanteteknologi opp på agendaen og styrker satsningen gjennom midler i åpen konkurranse, er et viktig løft for fagområdet. Tildelingen i dag er en sentral del av dette, sammen med den aktive utlysningen av midler til forskningssentre på Kvanteteknologi, og at arbeidet med en nasjonal kvantestrategi er i gang. Regjeringens fokus på å koble norsk kvantestrategi opp mot de andre nordiske landenes strategi er svært velkomment. Vi ved UiO setter derfor stor pris på dagens tildeling som styrker den eksperimentelle kvanteforskningen i Norge med utgangspunkt i noen landets fremste fagmiljøer på området.
Også i sør, ved Universitetet i Sørøst-Norge, er Marius Stian Tannum ved Institutt for mikrosystemer ved Fakultet for teknologi, naturvitenskap og maritime fag, glad for mulighetene dette nå gir.
– Et styrket NorFab-samarbeid og støtte til infrastruktur for kvanteforskning er et strategisk viktig steg for Norge. Med dette utnytter vi eksisterende infrastruktur og styrker kapasiteten for kvanteforskning. Konkret for USN muliggjør dette forskning på lavtemperatur kvantefenomener med anvendelser spesielt innen metrologi og sensorteknologi, sier Marius Stian Tannum.
Kvantekappløpet er allerede i gang
Tildelingen fant sted ved SINTEF og UiOs MiNaLab i Oslo denne uken, ved forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland, statssekretær i Forsvarsdepartementet Marte Gerhardsen og Forskningsrådets administrerende direktør Mari Sundli Tveit.
Konsernsjef i SINTEF, Alexandra Bech Gjørv, var vertskap for tildelingen og konserndirektør og leder for SINTEF Digital Trond Runar Hagen ser frem til forsterket innsats gjennom NorFab.
– Det er veldig bra at regjeringen bevilger penger til forskning på kvanteteknologi, og at de satser på det gode lab-samarbeidet som UiO, NTNU, USN og SINTEF har gått sammen om de siste 15 årene. Tildelingen styrker med det de fremste fagmiljøene på mikro- og nanoteknologi, og vil sikre at vi har det nødvendige utstyret til å kunne utføre forskningen som trengs. Med investeringer som dette får vi muligheten til å ta nye steg og være med på det kvantekappløpet som skjer nå, sier Trond Runar Hagen.
For mer informasjon om NorFab QT, kontakt:
Peter Andreas Köllensperger
Director NorFab & NTNU NanoLab
+4773593979