Til hovedinnhold
Norsk English

Forskningsgruppe Beregningsvitenskap og ingeniørfag

Gruppen har en visjon om «Matematikk for et bedre samfunn» og et overordnet mål om å «bygge bro mellom numeriske simuleringer med høy nøyaktighet og virkelige anvendelser».

Kontaktperson

For å oppnå dette sikter vi mot å være markedsledende i å levere omfattende, validerte og kostnadseffektive løsninger innen følgende hovedområder:

Numerisk modellering

Diskretisering: Finite element‑metoden (FEM), finite volume‑metoden (FVM), diskrete elementmodeller (DEM) og isogeometrisk analyse.

Adaptive forfiningsmetoder basert på feildekor og lokal forfining.

Høyytelsesberegninger (HPC): Iterative metoder og parallelle algoritmer for å løse storskala systemer innen rimelig tid.

Fysisk modellering

Mye av vårt arbeid innen fysisk modellering dreier seg om fluid- og faststoffmekanikk, samt koblede problemstillinger.

Fluidmekanikk: Beregningsbasert fluiddynamikk (CFD), flerfase strømninger, multiskala problemer, turbulensmodellering og mikrofluidikk.

Faststoffmekanikk: Tynnveggede konstruksjoner, ikke‑lineær elastisitet og dynamiske problemstillinger.

Koblede problemer: Poroelastisitet, termoelastisitet, fluid–struktur‑interaksjon (FSI) og sprekkpropagasjon.

Ingeniørmodeller

  • Parameterisering: Homogenisering
  • Reduserte ordensmodeller: Basert på POD, SVD og sanntidssimulatorer
  • Dimensjonsreduksjon: Strip‑teori, BEM

Programvareprodukter

SIMRA – Varslingssystem for turbulens. Verdens første prediktor for terrengindusert turbulens, basert på FEM‑simulering av topografiske effekter på vindforhold ved 17 norske flyplasser.

IFEM – Isogeometric Finite Element Methods: Et objektorientert verktøysett for å løse lineære og ikke‑lineære partielle differensiallikninger, med særlig fokus på konstruksjonsmekanikk og strømningsproblemer.

LR B‑splines – Et raskt C++‑bibliotek for lokalt raffinerte B‑spliner, som muliggjør T‑knutepunkter og ustrukturert maske‑representasjon av B‑spliner.

Splipy – Et lettvekts Python‑bibliotek for å lage, evaluere og manipulere B‑splines og NURBS‑geometrier, spesielt egnet for parametrisk CAD.

Geomaker – Et kartbasert GUI‑verktøy for å hente detaljerte kartdata fra områder i Norge ved bruk av Kartverkets webtjenester.

OPM: Upscale Elasticity – En poroelastisk løser utviklet for Open Porous Media‑initiativet.

Grevling – Et parameterstyrt skriptspråk for ensemblesimulering av flere høyoppløselige solver‑miljøer.

SISO – “Stuff in, stuff out”: En generell konverter for vitenskapelige dataformater brukt i multiphysikk‑simuleringer og kobling av fysikkbaserte modeller.

COSMO – Et webbasert GUI‑frontend for en optimaliseringsløsning for flåtestyring av skip under installasjon av offshore vindparker.

NUTILS – Et isogeometrisk åpen kildekode‑bibliotek i Python, primært utviklet av Evalf Computing, men med betydelige bidrag fra gruppens medlemmer.

Forskningsgruppen består av ni dedikerte faste forskere sammen med flere PhD‑kandidater og postdoktorer.

Medarbeidere