I SINTEF, avdeling Mobilitet, jobber vi med transportanalyser, beslutningsstøtteprosesser og utvikling av ulike verktøy. Vi ønsker å forstå bedre hvordan folk beveger seg, og hva som er den faktiske etterspørselen etter transport. Denne kunnskapen kan hjelpe kommuner, offentlige aktører og transportoperatører med å tilby bedre mobilitetsløsninger for en bærekraftig transportframtid.
Vi har flere forskningsprosjekter pågående, og søker studenter som kan bistå med ulike oppgaver gjennom sommeren. Som sommerstudent hos oss får du innblikk i hvordan SINTEF jobber med forskning, utvikling og kunnskapsformidling innen mobilitet. Du vil blant annet få erfaring med analyse av mobildata og innsikt i hvordan slike data kan brukes til å forstå reisevaner og transportbehov i samfunnet. Dette kan gi verdifull erfaring for deg som student, samt mulighet for å bli kjent med SINTEF som arbeidsgiver.
Arbeidsoppgaver kan bestå av:
- Dataanalyse av reisemønstre fra ulike datakilder, blant annet ved bruk av Python
- Undersøkelser for å avdekke effekter av transportinfrastruktur på arealbruk
- Forberede undersøkelser for å kartlegge reisepreferanser, blant annet ved bruk av Warl-plattformen
Forutsetninger:
- Student innen «veg, transport og geomatikk», «byplanlegging», «informatikk» eller tilsvarende fagområder. Du bør ha fullført 2 - 3. år av ingeniørutdanningen innen relevante fag. Masterstudenter oppfordres spesielt til å søke.
- Noe kunnskap om dataanalyse
- Gjerne kjennskap til statistikk
- Evne til å jobbe systematisk og selvstendig
Hvis dette høres interessant ut så send inn en enkel søknad inkludert CV og karakterutskrift. Vi kontakter aktuelle kandidater.