SINTEF Raufoss Manufacturing i Japan
Da Tora Aasland, statsråd for forskning og høyere utdanning, besøkte Japan 6. til 8. februar var Kristian Martinsen, forskningsdirektør ved SINTEF Raufoss Manufacturing AS og prosjektleder i SFI Norman, med i delegasjonen.
AISTs robotsel PARO sprer glede.
Fra venstre Alf Rasmussen, Kari Balke Øiseth, Tora Aasland og Arvid Hallén.
Foto: Kristian Martinsen
Formålet med turen var å styrke forskningssamarbeidet med japanske institusjoner, og i den forbindelse var delegasjonens besøk ved AIST (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology) særlig viktig for vår representant. Instituttet har en samarbeidsavtale med SINTEF og har også vært del av det internasjonale arbeidet i SFI Norman. Under besøket viste AIST fram eksempler fra dette, og Kristian Martinsen fikk anledning til å presentere prosjektene SFI Norman og IC2, og fortelle om SINTEF Raufoss Manufacturing sitt samarbeid med Japan. Han hadde også møter med AIST for å tilrettelegge for arbeidet framover.
Tidligere president for AIST, professor Hiroyuki Yoshikawa, har lenge vært en norgesvenn etter at han på invitasjon fra professor Øyvind Bjørke tilbrakte et sabbatsår ved NTH, institutt for produksjonsteknikk. Under delegasjonens opphold i Japan ble det holdt en mottagelse ved den norske ambassaden i Tokyo for å lansere nettverket NorAlumni Japan, og ved den anledning ble professor Yoshikawa hedret med medlemskap i Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA). Statsråden sto for overrekkelsen av diplomet og nålen som følger med.

Fra venstre: Arvid Hallén, adm. dir. Norges Forskningsråd, professor Hiroyuki Yoshikawa, statsråd Tora Aasland og Norges ambassadør i Japan, Arne Walther.
Foto: Kunnskapsdepartementet
Innovasjon Norges representanter i Japan la godt til rette for at besøket ble en suksess for deltagerne fra Norges forskningsråd, UiO, UiB, Polarinstituttet, Norsk romsenter, Senter for internasjonalisering av høgre utdanning, samt Kunnskapsdepartementet og Nærings- og handelsdepartementet.