|
Ingunn Marie Holmen Geving, forsker ved SINTEF Helse og leder av Teknas bedriftsgruppe i SINTEF. |
Det skrev han i sitt brev til SINTEFs arbeidsmiljøutvalg, forslagsstilleren som gikk inn for at Arbeidsmiljøprisen for 2005 burde tildeles Teknas lokale leder, Ingunn Marie Holmen Geving.
Utvalget falt pladask for anbefalingen.
Ifølge forslagsstilleren har Tekna-leder Ingunn «mot til å stå opp for mennesker som er i en vanskelig situasjon, og som hun i utgangspunktet som regel ikke kjenner». Hun har «ærlighet til å si hva hun mener både oppover, bortover og nedover». Og «raushet til å dele av sine kunnskaper og vurderinger og til å gi ros når det er fortjent».
Årets prisvinner er født i Alvdal i Hedmark, og vokste opp på familiens gårdsbruk som den yngste av fire søsken. Sansen for organisasjonsliv fikk hun inn med morsmelka.
– Både mor og far er aktive organisasjonsmennesker. Far var blant annet varaordfører noen år. Som lillesøster med tre eldre brødre, lærte jeg også tidlig å forsvare meg og hevde min rett, sier Ingunn med et smil.
Hun ble miniaspirant i 4H allerede som åtteåring. Rollen som tillitsvalgt elev bekledde hun både på barne- og ungdomsskolen og på videregående. Som sivilingeniørstudent på NTHs linje for biofysikk og medisinsk teknologi, ble hun medlem av det som i dag er Tekna.
– For meg var det en selvfølge, med tanke på solidariteten og fellesskapet som ligger i det å være fagorganisert, sier Ingunn.
Hun har klatret i Tekna-hierarkiet fra å være tillitsvalgt ved sitt eget institutt SINTEF Helse, via medlemskap i Teknas forhandlingsutvalg ved SINTEF, til styreplass i Teknas SINTEF-gruppe. Der sitter hun nå som leder på tredje året.
I forslagsstillerens brev heter det at hun er en priskandidat som «nok til tider kan oppleves som brysom for ledelsen, men som betingelsesløst byr på seg selv, når gråværsdagene kommer».
– Det er nesten til å rødme av, sier Ingunn selv om begrunnelsen. I neste åndedrag gir hun klart uttrykk for at det gir en stor dose ekstra inspirasjon å bli verdsatt på denne måten.
– Så har jeg også et verv som gir mye tilbake. Jeg synes det er meningsfullt å arbeide for alles ve og vel. I tillegg er det både utviklende og artig å ha innflytelse på SINTEFs strategiske veivalg, sier Ingunn.